Jak powinna wyglądać kontroli operacji oraz kompletności i rzetelności dokumentów w przypadku elektronicznego obiegu dokumentów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Walentynowicz Przemysław
Odpowiedzi udzielono: 9 września 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawa o finansach publicznych w art. 54 ust. 1 nakłada obowiązek dokonywania wstępnej kontroli operacji oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji. Ustęp 2 tego artykułu precyzuje, iż kontrola taka jest potwierdzana poprzez podpis głównego księgowego złożony na dokumentach dotyczących danej operacji, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo.

Czy w przypadku korzystania przez instytucję publiczną z elektronicznego obiegu dokumentów, m.in. dokumentów finansowych (rachunki, faktury są skanowane na recepcji i przekazywane do obiegu elektronicznego do osób odpowiedzialnych) – akceptacja elektroniczna przez obie ww. osoby może być traktowana równoznacznie z dokonaniem fizycznie podpisu potwierdzającego prawidłowość operacji i dokumentu, bądź czy jest prawnie dopuszczalna inna metoda zastąpienia podpisów ww. osób na dokumencie, tak żeby pozostał tylko obieg elektroniczny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX