Jak powinna być rozpoznana usługa przebudowy i modyfikacji przez kontrahenta francuskiego towarów będących własnością podatnika z Polski?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2018 r.

PYTANIE

Jesteśmy bezpośrednim przedstawicielem kontrahenta francuskiego na Polskę. Zamówiliśmy u niego 5 szt. zaworów, które sprzedaliśmy naszemu klientowi A w Polsce. Zawór nie należał do standardowych, ogólnie dostępnych, został specjalnie na zamówienie klienta A wyprodukowany. Po miesiącu dostaliśmy informację od klienta, że nie chodziło mu o taki zawór. Zamówiliśmy wyprodukowanie wersji (NC), a klient potrzebował (NO).

Wina częściowo leży po stronie kontrahenta, który nie sprecyzował jaką wersję potrzebuje NO czy NC i częściowo po stronie naszego handlowca, który nie dopytał się klienta o którą chodzi wersję. Na nowy zawór w wersji NO trzeba byłoby znacznie dłużej czekać ze względu na proces produkcji. Termin dostawy na dostarczenie zaworu już upłynął. Kontrahent francuski zgodził się na przebudowę zaworu do wersji NO. Koszt modyfikacji wyniósł 50% wartości zaworu (koszty robocizny i materiałów). Klient nie będzie ponosił kosztów modyfikacji.

Jak potraktować tę modyfikację – jako WNT czy jako import usług?

Wartość materiałów jest wyższa od robocizny.

Czy będzie można obniżyć VAT należny o VAT naliczony?

Czy należy opodatkować nieodpłatne świadczenie usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX