Jak powinna być opisana wyspa ujęta we wniosku o ustalenie linii brzegu jeziora?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Problem dotyczy jeziora będącego śródlądową wodą powierzchniową płynącą stanowiącą własność Skarbu Państwa, do której prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa. Na jeziorze tym znajduje się kilka wysp. Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., wyspy powstałe w sposób naturalny na gruntach pokrytych wodami powierzchniowymi stanowią własność właściciela tych gruntów (w rozpatrywanym przypadku - marszałka województwa). Aktualnie dyrektor WZMiUW wystąpił do starosty o ustalenie linii brzegu jeziora wokół jednej z wysp.

Czy przedmiotową wyspę można potraktować jako grunt przyległy do jeziora i wydać wnioskowaną decyzję?

Czy stroną takiego postępowania jest tylko podmiot wykonujący prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do wód jeziora, czyli marszałek województwa, a w tym przypadku działający w jego imieniu dyrektor WZMiUW?

Co w przypadku występowania marszałka województwa o ustalenie linii brzegu jeziora wokół kolejnych wysp znajdujących się na tym jeziorze?

Jak powinna być opisana wyspa ujęta we wniosku o ustalenie linii brzegu jeziora?

Czy mapa dołączona do projektu rozgraniczenia gruntów powinna przedstawiać również inne działki przylegające do jeziora na wysokości rozpatrywanej wyspy, żeby można było jednoznacznie wskazać jej usytuowanie na jeziorze?

Czy wniosek dyrektora WZMiUW nie narusza obowiązującego prawa?

Czy w opisanej sytuacji pr. wod. nie wchodzi w kolizję z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne – dalej pr. geod.?

Czy można geodezyjnie wydzielić działkę, do której nie będzie dostępu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX