Jak powinien zachować się organ w opisanym postępowaniu dotyczącym wygaszania koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Wnioskodawca posiadał koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego udzieloną w 2001 r. i ważną do 31 grudnia 2015 r. Aktualnie organ koncesyjny prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wygaszenia koncesji, ponieważ stała się bezprzedmiotowa. W projekcie decyzji wygaszającej koncesję organ m.in. nałożył na przedsiębiorcę obowiązek rozliczenia zasobów złoża i opracowania dodatku do dokumentacji geologicznej złoża. Projekt decyzji wygaszającej koncesję został pozytywnie uzgodniony przez burmistrza. Zawiadomiono stronę postępowania o możliwości zapoznania się z zebranym materiałem przed wydaniem decyzji wygaszajacej koncesję. W toku postępowania przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji dla tego samego złoża, w granicach projektowanego obszaru górniczego o innej nazwie, oraz drugi wniosek o odstąpienia od nałożenia obowiązku rozliczenia złoża, w związku z zamiarem wznowienia wydobywania kopaliny ze złoża, dla którego koncesja wygasła. Do wniosku załączono operat ewidencyjny zmian zasobów złoża (szacunkowy).

Czy organ możne odstąpić od nałożenia obowiązku rozliczenia złoża?

Czy można udzielić wnioskodawcy koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża, na podstawie dokumentacji z 2001 r., w obrębie obszaru górniczego o innej nazwie niż pierwotny (projektowany obszar górniczy pokrywa się z poprzednim)?

Jeśli tak, to w jaki sposób w decyzji koncesyjnej należy określić wielkość zasobów możliwych do wydobycia?

Jakie elementy powinna zawierać mapa obszaru i terenu górniczego oraz przez kogo powinna być podpisana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX