Jak powinien postępować ośrodek pomocy społecznej wobec dłużników alimentacyjnych w związku ze zmianą przepisów o przestępstwie niealimentacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 maja 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2017 r.

PYTANIE

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23.03.2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy o pomocz osobom uprawnionym do alimentów zmieni się brzmienie art. 209 Kodeksu karnego.

Jak ma od 1.06.2017 r. wyglądać postępowanie OPS zgodnie z art. 209 § 2 k.k. stanowiącego, że: "ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego"?

Czy OPS z urzędu musi składać wniosek o ściganie przestępstwa z art. 209 k.k. wszystkich dłużników alimentacyjnych, dla których dzieci przyznano świadczenie z funduszu alimentacyjnego?

Czy OPS z urzędu musi składać wniosek o ściganie przestępstwa z art. 209 k.k. w przypadku, gdy w sprawach o świadczenia rodzinne w trakcie prowadzonego postępowania OPS otrzyma od strony informacje, że np. ojciec dziecka od którego są zasądzone alimenty nie płaci tych alimentów?

Jakie czynność ma prowadzić OPS w związku z nowym brzmieniem art. 209 k.k. i jak interpretować w.w art. 209 k.k.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX