Jak powinien postąpić starosta wobec gminy która poinformowała że dokonane nasadzenia utraciły żywotność i jednocześnie zawnioskowała o zwolnienie z dokonania kolejnych nasadzeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w 2017 r. na podstawie przepisów ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2018 r. poz. 1614) – dalej u.o.p., udzielił Gminie zezwolenia na usunięcie 5 drzew. W związku ze spełnieniem przesłanek ustawowych dotyczących możliwości zwolnienia z opłat za usunięcie drzew, określonych w art. 86 ust. 1 pkt 10 u.o.p., za usunięcie drzew objętych zezwoleniem, nie naliczono opłat. Ponadto wydanie zezwolenia na usunięcie drzew zostało uwarunkowane dokonaniem nasadzeń zastępczych w ilości 5 drzew w terminie do końca kwietnia 2018 r. (art. 83c ust. 3 i 4 u.o.p. oraz art. 83 d ust. 2 u.o.p.). O zrealizowaniu warunku wykonania nasadzeń pismem Gmina powiadomiła Starostę wskazując faktyczną datę ich posadzenia (15 kwiecień 2018), załączyła plan sytuacyjny z zaznaczoną ich lokalizacją oraz dokumentację fotograficzną. W listopadzie 2019 r. gmina złożyła kolejne pismo w którym poinformowała Starostę, że dokonane nasadzenia utraciły żywotność z przyczyn niezależnych od gminy mimo ich odpowiedniej pielęgnacji. Jednocześnie załączono dokument zakupu sadzonek (kwiecień 2018) i zawnioskowano o zwolnienie z dokonania kolejnych nasadzeń.

Jak Starosta powinien postąpić w wobec gminy w zaistniałej sytuacji (patrząc również na przepisy ustawy, w tym termin określony w art. 86 ust. 2 u.o.p.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX