Jak powinien postąpić starosta w przypadku wykonania prac konserwacyjnych tylko na części stawu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Jak powinien postąpić starosta w przypadku wykonania prac konserwacyjnych tylko na części stawu?

Staw został podzielony na trzy działki, które stanowią własność trzech różnych osób. Staw zlokalizowany jest w niecce otoczonej polami uprawnymi, przez co na skutek erozji gleb i silnego ich zmywania w kierunku stawu uległ on silnemu zamuleniu. Dwaj właściciele stawu przeprowadzili zabiegi konserwacyjne tego stawu, polegające na usunięciu osadu z jego dna, na skutek czego część stawu na trzeciej działce uległa osuszeniu. Prace przeprowadzone w obrębie stawu są w naszej opinii robotami związanymi z utrzymywaniem urządzenia wodnego w celu zachowania jego funkcji, polegającymi na usunięciu namułu z dna tego stawu. Ponadto jeden z właścicieli stawu usypał wzdłuż granicy działki wał ziemny, który przegradza przedmiotowy staw argumentując to faktem, że na sąsiedniej działce do stawu odprowadzane są ścieki z przydomowej oczyszczalni, które zanieczyszczają wodę w tymże stawie.

Jakie działania powinien podjąć w takiej sytuacji starosta?

Czy należy zobowiązać do usunięcia wału ziemnego?

Czy należy zobowiązać właściciela przydomowej oczyszczalni ścieków (który jest właścicielem części stawu) do zaprzestania odprowadzania ścieków do tego stawu (nadmieniam, że wylot zlokalizowany jest na skarpie 2-2,5 m powyżej zwierciadła wody)?

Czy należy zobowiązać właściciela części stawu, który nie przeprowadził prac polegających na odmuleniu stawu, do wykonania takich prac w trybie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX