Jak powinien postąpić starosta w przypadku odwołania zarządu spółki wodnej na skutek nieudzielenia absolutorium?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zarząd spółki wodnej zwołał walne zgromadzenie w celu przyjęcia uchwał na nowy rok budżetowy. Jednakże walne zgromadzenie nie podjęło żadnych uchwał, nie udzieliło absolutorium zarządowi. Oznacza to rozwiązanie zarządu spółki.

Jak winien postąpić starosta w ww. sprawie, skoro przepisy prawa mówią jedynie, że jeżeli zarząd dopuszcza się wielokrotnie naruszenia prawa lub statutu starosta rozwiązuje zarząd, wyznacza osobę, która winna w terminie trzech miesięcy zwołać walne zgromadzenie w celu wybrania organu zarządzającego?

Jeżeli jednak zarząd nie zostanie wybrany, starosta może ustanowić zarząd komisaryczny na czas oznaczony, nie dłuższy niż rok. W ww. wypadku zarząd już jest przecież odwołany na skutek nieudzielenia mu absolutorium.

Jakie środki odwoławcze przysługują na decyzję starosty o powołaniu zarządu komisarycznego?

Kto jest stroną tego postępowania (komu wysyłać korespondencję) skoro zarządu spółki, który ją reprezentuje, brak (zawsze korespondencja kierowana była do przewodniczącego zarządu spółki)?

Kto w ww. postępowaniu ma udzielać ewentualnych wyjaśnień ze strony spółki?

Ile osób może stanowić zarząd komisaryczny?

Czy korespondencję w sprawie należy kierować też do osoby/osób, które na mocy decyzji starosty będą w tym zarządzie (z tego by wynikało, że starosta od samego wszczęcia tego postępowania ma być pewny kto będzie komisarzem)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX