Jak powinien postąpić ośrodek, jeśli u klienta jest zbieg prawa do świadczenia i dodatku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2014 r.

PYTANIE

Klient, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydane przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności, pobierał w tutejszym ośrodku zasiłek pielęgnacyjny, przyznany do dnia 30 czerwca 2015 r. tj. do dnia końca okresu ważności orzeczenia. Decyzją z dnia 16 września 2014 r. (odebraną 25 września 2014 r.) otrzymał rentę z ZUS wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, przysługującym od miesiąca sierpnia 2014 r. W dniu 28 września 2014 r. ośrodek przekazał na konto bankowe klienta zasiłek pielęgnacyjny należny za miesiąc wrzesień 2014 r. Dnia 30 września 2014 r. na konto ośrodka został zwrócony przez klienta zasiłek pielęgnacyjny. Dnia 3 października 2014 r. klient złożył w ośrodku prośbę o uchylenie decyzji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego.

Czy wystarczające jest wydanie decyzji uchylającej z informacją o odstąpieniu od wszczęcia postępowania dotyczącego nienależnie pobranych świadczeń w związku z dokonanym już zwrotem?

Czy należy wszcząć postępowanie dotyczące nienależnie pobranych świadczeń i w uzasadnieniu decyzji wskazać, że zwrócone świadczenia zaliczone zostają na poczet świadczeń przypisanych do zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX