Jak powinien postąpić organ podatkowy pierwszej instancji z wadliwym postanowieniem w sprawie potrącenia wierzytelności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ podatkowy wydał postanowienie o potrąceniu zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności podatnika wskazując jako podstawę art. 64 § 2 w związku z art. 65 § 2 Ordynacji podatkowej tj. dopuszczalność potrącenia z uwagi na to, iż wierzytelność podatnika wobec budżetu gminy wynika z tytułu zamówień wykonanych przez niego na podstawie umów zawartych w trybie przepisów o zamówieniach publicznych. Na postanowienie to przysługiwało zażalenie. Okazało się, iż organ podatkowy mylnie zinterpretował przepis art. 64 § 2 Ordynacji podatkowej - wierzytelność podatnika wobec budżetu gminy nie wynikała z tytułu zamówień wykonanych przez niego na podstawie umów zawartych w trybie przepisów o zamówieniach publicznych. W związku z tym nie można było dokonać potrącenia.

W jaki sposób i w jakim trybie organ podatkowy powinien "wycofać" nieprawidłowe postanowienie? Czy powinien stwierdzić jego nieważność z uwagi na to, iż zostało ono wydane z rażącym naruszeniem prawa, czy też powinien je sprostować z urzędu (ale jeśli tak to w jaki sposób)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX