Jak powinien postąpić organ, jeżeli w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego nastąpiła utrata i uzyskanie dochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak postąpić w sytuacji ustalania prawa do świadczenia wychowawczego?

Klientka złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w dniu 16 czerwca 2016 r. W okresie od dnia 8 czerwca 2015 r. do 10 czerwca 2016 r. pracowała na podstawie umowy o pracę, w trakcie której (29 stycznia 2016 r.) urodziła dziecko. Od tego czasu otrzymuje zasiłek macierzyński (prawdopodobnie do końca stycznia 2017 r. - nie posiada decyzji z ZUS). Mąż pracuje od 2015 r. i po przeliczeniu dochodu, miesięczny dochód rodziny przekraczał kryterium 800,00 zł netto w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec. (W rodzinie nie ma dziecka niepełnosprawnego). Z tego wynika, że klientce nie należy się świadczenie za te miesiące.

Czy w tym przypadku należy utracić dochód z pracy i zrobić uzysk z zasiłku macierzyńskiego?

Jeżeli tak, to za jaki miesiąc doliczyć uzysk z zasiłku macierzyńskiego?

Czy też nie należy robić uzysku z zasiłku macierzyńskiego w tym okresie zasiłkowym, ponieważ zasiłek macierzyński tak naprawdę nie został przyznany po utracie zatrudnienia, tak jak jest to wskazane w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w katalogu dochodów uzyskanych?

Wtedy należałoby dopiero w następnym okresie zasiłkowym wziąć to pod uwagę i ten dochód podzielić na 12 miesięcy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX