Jak powinien postąpić organ, jeżeli podmiot nie poinformował o dniu faktycznego wyłączenia z produkcji rolnej w celu naliczenia opłat rocznych i należności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

24 maja 2016 r. starosta wydał decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolnej gruntu klasy RIIIb o powierzchni 0,0500 ha w celu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczo-garażowego oraz zobowiązał wnioskodawcę do poinformowania organu o dniu faktycznego wyłączenia z produkcji rolnej w celu naliczenia opłat rocznych i należności. Właściciel nie poinformował organu o dacie faktycznego wyłączenia gruntu rolnego. Z analizy dokumentów wynika, iż tyczenie budynku mieszkalnego i garażowo-gospodarczego nastąpiło 15 lipca 2016 r. Natomiast inwentaryzacja powykonawcza budynku mieszkalnego, garażowo-gospodarczego i wjazdu miała miejsce 23 maja 2018 r. Zatem faktyczne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej miało miejsce w 2016 roku, a wyłączenia gruntu z produkcji rolnej dokonał właściciel przedmiotowej działki.

Jak powinien postąpić organ w niniejszym przypadku?

Czy i na jakiej podstawie organ powinien wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne?

Czy na podstawie art. 12a ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. można zwolnić właściciela z obowiązku uiszczenia należności i opłat rocznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX