Jak powinien postąpić organ, jeśli przyznał świadczenie wychowawcze osobie, która nie poinformowała organu o dochodach i pobieranym świadczeniu wychowawczym z zagranicy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2016 r.

PYTANIE

Klientka złożyła wniosek w sierpniu 2016 r. o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na drugie dziecko. W składzie rodziny wpisała dwójkę dzieci i męża. Klientka zaznaczyła we wniosku odpowiednio, że ani wnioskodawca ani członkowie rodziny nie zamieszkują poza granicami kraju. Organ wydał decyzję przyznającą. Świadczenia są wypłacane (od sierpnia 2016 r.). Po czym złożyła kolejny wniosek - tym razem na pierwsze dziecko. Organ wystosował wezwanie o dostarczenie dokumentów (dotyczących dochodów męża), ale Klienta nie ustosunkowała się do wezwania, dlatego wydano decyzję umarzającą postępowanie administracyjne (na pierwsze dziecko). Świadczenie na drugie dziecko jest nadal wypłacane. Ponadto Klientka złożyła wniosek (w październiku 2016 r.) o fundusz alimentacyjny. Komornik w dniu 14 listopada 2016 r. przysłał postanowienie sądu - zabezpieczenie powództwa. W postanowieniu jest napisane, że "pozwany (mąż) prowadzi działalność gospodarczą na terenie Niemiec, z której osiąga dochód w wysokości X, pobiera zasiłek na dzieci w postaci KINDERGELD w kwocie X". Wynika z tego, że mąż osiąga dochody i pobiera świadczenie za granicą. Oznacza to, że Klientka w składanym wniosku o 500+ podała nieprawdę. Wcześniej organ nie był poinformowany o tym fakcie.

Jak należy postąpić w ww. przypadku?

Jeżeli wnioskodawca lub członek rodziny przebywa poza granicami Rzeczpospolitej, to czy należy wniosek wysłać do Marszałka Województwa w celu ustalenia, czy zachodzi koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

A jak należy postąpić w przypadku, gdy decyzja została już wydana i świadczenia wypłacone?

Czy należy wezwać stronę do złożenia wyjaśnień?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX