Jak powinien postąpić organ, jeśli klient pobrał nienależne świadczenie w wyniku świadomego wprowadzenia organu w błąd co do dochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy: nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego.

Kobieta złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko. Do wniosku załączyła oświadczenie męża, jako osoby rozliczającej się z prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie ryczałtu, za 2014 r. oraz jego oświadczenie pod odpowiedzialnością karną zawierające informację, że "od dnia 16 lutego 2016 r. nie prowadzę działalności". Klientce przyznano świadczenia, utracając dochód męża z prowadzonej działalności, nie dokonano weryfikacji w systemie Empatia. Po kilku miesiącach, w związku z przyznamy zasiłkiem rodzinnym dla tej samej osoby, zweryfikowano w systemie CEIDG informację o prowadzonej działalności z której wynika, iż mąż Pani od lutego 2016 r. zawiesił działalność. W związku z tym jego dochód powinien być wzięty pod uwagę przy obliczaniu dochodu rodziny do świadczenia wychowawczego, a co za tym idzie decyzja w sprawie tego świadczenia powinna być odmowna, ze względu na przekroczone kryterium dochodowe.

Czy aktualnie należy wystąpić do SKO z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji, gdyż została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa, czy też wznowić postępowanie administracyjne w sprawie?

Czy ewentualne wznowienie postępowania powinno odbyć się na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 czy art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego?

Czy po wydaniu decyzji po wznowieniu postępowania (odmowa świadczenia od kwietnia, przyznanie od stycznia 2017 r.) należy wstrzymać wypłatę świadczeń, jeśli kobieta złoży odwołanie od ww. decyzji, czy mimo odwołania można wypłacać świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX