Jak powinien postąpić organ administracji architektoniczno-budowlanej, w sytuacji kiedy granice terenów zalewowych w MPZP nie pokrywają się z aktualnymi mapami zagrożenia powodziowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ administracji architektoniczno-budowlanej, w sytuacji kiedy granice terenów zalewowych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie pokrywają się z aktualnymi mapami zagrożenia powodziowego?

Budynek jest projektowany poza terenem zalewowym, wskazanym w części rysunkowej MPZP. Plan wprowadza zakaz zabudowy wszelkich obiektów budowlanych na tym terenie. Natomiast zgodnie z aktualną mapą zagrożenia powodziowego teren, na którym jest projektowany budynek znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią 0,1%. Zgodnie z obowiązującą ustawą z 20 lipca 2017 r. prawo wodne inwestor winien uzyskać pozwolenie wodnoprawne na lokalizację budynku na tym terenie.

Czy organ winien trzymać się zapisów obowiązującego ale nie aktualnego MPZP i zezwolić na lokalizację budynku na terenie poza obszarem zalewowym zgodnie z zapisami planu?

Czy powinien zobowiązać inwestora do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na lokalizację budynku w myśl art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 20 lipca 2017 r. prawo wodne pomimo, iż w części opisowej MPZP jest wpisany zakaz na lokalizację zabudowy na terenach zalewowych, które nie pokrywają się z mapami szczególnego zagrożenia powodzią?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX