Jak potraktować w VAT wydawanie posiłków z 45% rabatem pracownikom i członkom zarządu restauracji oraz bezpłatne wydawanie... - OpenLEX

Jak potraktować w VAT wydawanie posiłków z 45% rabatem pracownikom i członkom zarządu restauracji oraz bezpłatne wydawanie niewykorzystanych posiłków pracownikom kuchni?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2011 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy restauracji (osoba prawna).

Restauracja wydała karty rabatowe pracownikom restauracji, kelnerom osobom sprzątającym, technicznym (mają oni 45% zniżki) na dania z karty. Taką samą kartę rabatową (45%) posiada jeszcze tylko jedna firma zewnętrzna współpracująca z restauracją jako stały klient.

Jest również kilka kart ze 100% zniżką - mają ją współwłaściciele firmy, którzy używają tych kart podczas spotkań z kontrahentami przy spotkaniach businessowych.

Co do wyżywienia pracowników kuchni, pracownicy jako takich obiadów nie mają. Jedynie spożywają produkty przygotowane do sprzedaży dla klientów ale w danym lub następnym dniu niesprzedane. Produkty te nie nadają się już do sprzedaży ani przerobienia i żeby ich nie wyrzucać, są konsumowane przez pracowników. Nie jest to systematyczne. Gdyby ich nie zjedli to byłyby wpisane w straty danego dnia.

Jak powinno prawidłowo wyglądać rozliczenie powyższych sytuacji pod względem podatku VAT dla pracowników, kontrahentów i zarządu spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?