Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2017 r.

PYTANIE

Fundacja wypłaciła wolontariuszowi zaliczkę na sfinansowanie zakupów, jakich miał dokonać na potrzeby działalności fundacji. Wolontariusz nie rozliczył w całości powierzonej mu kwoty, dokumentując tylko jej część stosownymi dowodami zakupu. Po pewnym czasie stracono kontakt z wolontariuszem (brak odpowiedzi na maile lub telefon) i nie odzyskano nierozliczonej kwoty. Zobowiązanie wolontariusza do rozliczenia się z otrzymanych środków pieniężnych nie uległo przedawnieniu. W ocenie fundacji prowadzenie egzekucji należnej kwoty jest ekonomicznie nieuzasadnione (przypuszczalnie koszty postępowania sądowego, komornicze itp. znacznie przewyższyłyby należność), a poza tym zarząd dopuszcza możliwość braku zwrotu nierozliczonej zaliczki i przeznaczenie ich na gratyfikację dla wolontariusza za zaangażowanie w działania fundacji.

Czy w opisanej sytuacji należy wystawić wolontariuszowi PIT-11 i w pozycji "Inne źródła" wykazać nierozliczoną kwotę wypłaconej mu zaliczki?

Czy może należałoby nierozliczoną zaliczkę wykazać w PIT-8C?

Jak postąpić w sytuacji, gdyby po otrzymaniu informacji PIT z wykazanym dochodem wolontariusz dokonał zwrotu dotychczas nierozliczonej kwoty pieniędzy, wpłacając ją na rachunek bankowy fundacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację