Jak postępować z zaliczkami w sytuacji kiedy będziemy wystawiać tylko paragony fiskalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka medyczna ewidencjonuje całą sprzedaż fakturami VAT (sprzedaż ze stawką zw), usługi na rzecz osób fizycznych są fiskalizowane. Wszystkie faktury: (zaliczkowe, końcowe, sprzedażowe i korygujące) były ujmowane w rejestrze VAT i pliku JPK_VAT. Firma planuje zrezygnować z wystawiania faktur do paragonów (faktury wystawiane będą tylko na życzenie pacjenta) i ewidencjonować sprzedaż na podstawie fiskalnych raportów dobowych.

Jak ewidencjonować wpłaty zaliczkowe na zabieg, który odbędzie się w przyszłym okresie rozliczeniowym?

Czy wpłaty zaliczek na konto należy ewidencjonować na kasie fiskalnej w dacie wpływu (kolejnym dniu), czy w momencie wykonania usługi?

Do tej pory faktury zaliczkowe były fiskalizowane w dacie wpływu, a faktura końcowa, była fiskalizowana tylko na różnicę pomiędzy zaliczką a całą wartością.

Jak postępować w sytuacji, kiedy będziemy wystawiać tylko paragony fiskalne?

Jeśli będziemy fiskalizować wpłaty zaliczek, to jak postąpić gdy odbędzie się cała usługa? Czy fiskalizować różnicę?  Czy fiskalizować całość, a wartość wpłaconej zaliczki (jeśli był obowiązek fiskalizacji) odjąć od raportu dobowego? Jak postąpić w sytuacji, gdy okaże się, że usługa była za mało wyceniona (np. o zużyte implanty) i trzeba dopłacić (do tej pory były wystawiane korekty na plus, które nie były fiskalizowane)? Jak postąpić w przypadku, kiedy nie będzie faktury tylko paragon? Ponieważ korekta sprzedaży na minus (-) musi być ujęta w ewidencji zwrotów i oczywistych pomyłek, to co z korektą na plus? Czy korektę zwiększającą sprzedaż należy fiskalizować? Jeżeli tak, to czy będzie ujęta w raporcie dobowym, jeśli nie, to gdzie ująć i w jaki sposób zaewidencjonować taką korektę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX