Jak postępować przy wniesieniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego do nowo założonej spółki komandytowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 31 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą ma być wniesione do nowo założonej spółki komandytowej. Spółka komandytowa jest już zarejestrowana w KRS. Wniesienie ma nastąpić w dniu 31 grudnia 2018 roku - podpisanie aktu notarialnego.

Czy w tym samym dniu - 31.12.2018 - należy wyksięgować składniki bilansu przedsiębiorstwa osoby fizycznej i jednocześnie zaksięgować te składniki w spółce komandytowej? Co z rachunkiem bankowym prowadzonym na osobę fizyczną - czy środki będące na tym rachunku powinny być przelane na analogiczny rachunek spółki? Co ze środkami które wpłyną na rachunek po tej operacji? Kto powinien regulować zobowiązania wobec budżetu i ZUS za ostatni miesiąc działalności osoby fizycznej?

Ostateczny bilans przedsiębiorstwa osoby fizycznej zostanie ustalony po 31 grudnia 2018 roku. Czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty wartości wniesionych składników majątku i zobowiązań? Czy rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów podlegają rozliczeniu w spółce do której wniesiono przedsiębiorstwo osoby fizycznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX