Jak postępować przy rozpatrywaniu zastrzeżeń i uwag wniesionych na etapie projektów na terenach form ochrony przyrody, jeśli organy uzgadniające stwierdziły, że nie trzeba przeprowadzać oceny oddziaływania na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na etapie wyłożenia w gminie projektów uproszczonych planów urządzenia lasów wpłynęło zastrzeżenie dotyczące działki, która w ewidencji gruntów jest w części ujęta jako las. Właściciel złożył wniosek, gdyż nie zgadza się z dotychczasowym wpisem Ls. Starosta przychylił się do wniesionych zastrzeżeń i wydał pozytywną decyzję, wpisując w dokumentacje - inne wylesienie. Ponieważ lasy położone w przedmiotowej gminie leżą na terenie Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wystąpiono również do odpowiednich organów o uzgodnienie projektów. Organy stwierdziły, że nie ma potrzeby przeprowadzać strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Po zakończeniu procedury opracowywania plany zostały zatwierdzone przez starostę. Obecnie ww. właściciel działki zwrócił się do geodezji o możliwość przeklasyfikowania danej części gruntu na rolę, jednakże geodezja stoi na stanowisku, że w tym przypadku nie może przeklasyfikować gruntu ze względu na to, że nie była wydana decyzja środowiskowa, a grunt leży na terenie form ochrony przyrody.

Czy geodezja ma w tym przypadku rację?

Jak postępować przy rozpatrywaniu zastrzeżeń i uwag wniesionych na etapie projektów na terenach form ochrony przyrody, jeśli organy uzgadniające stwierdziły, że nie trzeba przeprowadzać takiej oceny?

Czy należy uzyskiwać indywidualne decyzje dotyczące zastrzeżeń, również na etapie wyłożenia uproszczonych planów urządzenia lasów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX