Jak postąpić z podatkiem należnym przez obecnego komornika, jeśli fakturę VAT wystawił i rozliczył poprzedni komornik, kto ma... - OpenLEX

Jak postąpić z podatkiem należnym przez obecnego komornika, jeśli fakturę VAT wystawił i rozliczył poprzedni komornik, kto ma zwrócić nienależnie pobrany VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Komornik przejął kancelarię komorniczą na podstawie powołania Ministra Sprawiedliwości od dnia 01.11.2017 r. Przez m-c listopad był podatnikiem zwolnionym z VAT. Od 01.12.2017 r. zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. W chwili obecnej zakańcza sprawy komornicze (tj. dokonuje rozliczeń końcowych), które prowadził poprzedni komornik (czynny podatnik VAT). Poprzedni komornik na poczet prowadzonej sprawy wystawiał fakturę VAT za czynności komornicze i odprowadzał należny VAT. Obecny komornik w momencie rozliczenia końcowego rozlicza wszystkie koszty związane z prowadzoną sprawą. Niejednokrotnie okazuje się, że w wyroku komorniczym koszty dotyczącej całej sprawy są zawyżone i sędzia nakazuje ich zwrot (np. gdy postępowanie komornicze jest umarzane).

Jak postąpić z podatkiem należnym przez obecnego komornika jeśli fakturę VAT wystawił i rozliczył poprzedni komornik, kto ma zwrócić nienależnie pobrany VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX