Jak postąpić w sytuacji, gdy rodzina umieszcza ojca w komercyjnym domu seniora, umowę podpisuje osoba umieszczona, a dzieci chcą, aby MOPS dopłacał brakującą opłatę za pobyt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak postąpić w sytuacji, gdy rodzina umieszcza ojca w komercyjnym domu seniora, umowę podpisuje osoba umieszczona, a dzieci chcą, aby MOPS dopłacał brakującą opłatę za pobyt?

Pan posiada 3 dzieci, synowi zapisał w zamian za opiekę dom, w którym mieszkał, i syn tę opiekę sprawował, ale zamieszkiwał pod innym adresem. Ze starszym Panem zamieszkała od paru miesięcy jego córka, która zarzuca bratu, że źle zajmuję się ojcem (rodzeństwo jest konflikcie, Pani próbuje sądowo obalić zapis majątku).

Syn złożył wniosek w MOPS w imieniu ojca o usługi opiekuńcze, po przeprowadzeniu wywiadu ze starszym Panem, telefonicznie oświadczył, że jednak rezygnuje z usług, ponieważ córka z nim mieszka i zajmie się nim.

Po paru miesiącach córka ww. zgłosiła się do ośrodka i zażądała dofinansowania do pobytu swojego ojca, który obecnie jest w prywatnym Domu Starości i zgodnie z umową ma pokrywać koszty. Pan ma złożyć wniosek o umieszczenie w tym konkretnym prywatnym Domu i chce dopłaty do pobytu.

Jak postąpić, jeśli złoży wniosek, wiadomo standardowo dokumenty do skierowania, wywiady u Pana i alimentacyjne u dzieci i szukanie miejsca w państwowym domu?

Czy po zebraniu materiałów można odmówić umieszczenia w tym konkretnym domu i pokrywania kosztów pobytu, syn ma zapis za opiekę, jest jeszcze 2 dzieci (jedno mieszka w domu starszego Pana, a drugie parę kilometrów dalej), poza tym ośrodek był i jest gotowy realizować usługi opiekuńcze, a dzieci są zobowiązane do pomocy w pierwszej kolejności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX