Jak postąpić jeżeli spółka w VAT-UE nie wykazała dostawy do jednego kontrahenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2020 r.

PYTANIE

Za miesiąc sierpień 2020 r. spółka złożyła w terminie Informację VAT-UE. Nie wykazała w niej dostawy do jednego kontrahenta gdyż w chwili składania Informacji spółka nie posiadała dowodów uprawniających do stawki 0%. Po otrzymaniu dokumentów uprawniających do stawki 0% spółka składa Korektę Informacji VAT-UEK.

Czy spółka powinna złożyć wyjaśnienie do Naczelnika Urzędu Skarbowego o którym mowa w art. 42 ust. 1a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., aby nie stracić prawa do stawki 0%?

Czy złożenie korekty Informacji VAT-UEK z powodu otrzymanie dokumentów potwierdzających dokonanie WDT po terminie do złożenia Informacji VAT-UE za dany miesiąc należy traktować jak złożenie korekty bo pierwotna Informacja podsumowująca nie zawierała prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8 u.p.t.u. (czyli jak zapisano w art. 42 ust. 1a pkt 2 u.p.t.u.)?

Jeżeli w złożonej Informacji VAT-UE popełni się jakiś błąd, np. w NIP kontrahenta albo w wartości dostawy i ten błąd popełni się w jednej pozycji tzn. wykazując WDT dla jednego kontrahenta a pozostałe wiersze wykazujące WDT dla innych kontrahentów będą prawidłowe, i jednocześnie nie złoży się wyjaśnień tego uchybienia naczelnikowi urzędu skarbowego o którym mowa w art. 42 ust. 1a u.p.t.u., to traci się prawo do stawki 0% tylko dla tej jednej błędnej pozycji czy traci się prawo do stawki 0% dla całej deklaracji czyli dla całego WDT w danym miesiącu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX