Jak postąpić, jeśli nabywca towaru zginął w wypadku? - OpenLEX

Jak postąpić, jeśli nabywca towaru zginął w wypadku?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2012 r.

PYTANIE

Spółka dokonała sprzedaży nowego środka transportu na rzecz osoby fizycznej z Niemiec. Faktura została wystawiona ze stawką 0%, samochód został wywieziony na lawecie przez znajomego nabywcy. Zgodnie z art. 42 ust. 4 u.p.t.u. został wystawiony dokument wywozu, który miał podpisać nabywca po dowiezieniu samochodu do Niemiec. Już po wystawieniu faktury, zapłacie i odebraniu samochodu dowiedzieliśmy się, że nabywca, na którego wystawione zostały dokumenty zginął w wypadku.

Jak powinniśmy teraz postąpić?

Dokument wywozu nigdy nie będzie podpisany.

Czy jest jakaś możliwość, żeby mimo to zastosować stawkę 0% VAT?

Czy jeżeli będziemy zmuszeni opodatkować sprzedaż stawką krajową, to czy mamy wyliczyć VAT metodą w stu, czy jednak dodać do wartości netto 23% VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?