Jak poprawnie wprowadzić równoważny system pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Skibińska Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wystarczające jest aby wprowadzony system pracy równoważny nie został zakwestionowany czy poprawnie  wprowadzony poniższy zapis z regulaminu pracy?

,,Praca wykonywana jest w następujących systemach: 1) ,,wg normalnego systemu czasu pracy, tj. gdy praca wykonywana jest w robocze dni tygodnia przy zachowaniu wolnej soboty, niedzieli i święta, 2) w równoważnym systemie czasu pracy, tj. gdy praca wykonywana jest wg ustalonego harmonogramu we wszystkie dni tygodnia łącznie z sobotami, niedzielami i świętami (w zamian za dni wolne w tygodniu) w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin na dobę w okresie rozliczeniowym wynoszącym 1 miesiąc, 3) w każdym z powyższych systemów praca może się odbywać na zmiany. 4. Potwierdzeniem wprowadzenia równoważnego czasu pracy dla danego pracownika jest podpisanie przez niego –Informacji o warunkach zatrudnienia i oświadczenia o zapoznaniu się z Regulaminem Pracy obowiązującym w Zakładzie Pracy. Pracownik który pracuje w systemie czasu równoważny dodatkowo podpisuje dokument: Inf. o warunkach zatrudnienia ,,Sp. z o.o. informuje o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych obowiązujących od ……………………… r. I. Czas pracy 1. Obowiązuje Pana praca w równoważnym systemie czasu pracy wg harmonogramu tzw. grafiku ustalonego przez kierownika zakładu pracy (dyrektora). Pracownik może pracować do 12 godzin na dobę. 2. Przekroczenie tego wymiaru czasu pracy uprawnia go do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 151 § 1 Kodeksu pracy’’.

Czy przy takich zapisach oraz fakcie, że pracownik podpisał Informację o warunkach zatrudnienia i oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy jest wystarczające aby system pracy równoważny nie został zakwestionowany i został wprowadzony poprawnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX