Jak poprawnie powinien być zatrudniony pełnomocnik informacji niejawnej, wiedząc, że nie ma na tym stanowisku pracy na cały etat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2021 r.

PYTANIE

Pracownik w wyniku naboru był zatrudniony w urzędzie gminy od 9.04.2015 r. do 8.10.2015 r., na czas określony stanowisko inspektor ds. obrony cywilnej i spraw obronnych. w dniu 18.09.2015 r. otrzymał powołanie na stanowisko pełnomocnika ds. informacji niejawnych (przeszedł rozszerzoną weryfikację przez ABW, odbył szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych i dostał dokument o powołaniu.) Następnie w dniu 30.09.2015 otrzymał umowę od 09.10.2015 r. na czas nieokreślony na stanowisko inspektor do spraw obrony cywilnej, Pracownik do chwili obecnej pracuje w urzędzie, obecnie na stanowisko do spraw ewidencji ludności i dowodów osobistych (tak zawarta jest umowa), pełnomocnictwo nie zostało mu cofnięte. Obecnie wynagrodzenie jest ustalane na stanowisku inspektor w oparciu o regulamin wynagradzania. W umowie o pracę nie ma wzmianki, że osoba jest pełnomocnikiem informacji niejawnych. Pracownik chce otrzymać zaświadczenie o zatrudnieniu, że pracował na stanowisku kierowniczym.

Czy można na tej podstawie wydać takie zaświadczenie?

Czy poprawne jest, że zawarto umowę na inspektora, pracownik ma powołanie na pełnomocnika a wynagrodzenie jest naliczane z inspektora z regulaminy wynagradzania i jest traktowany jako stanowisko urzędnicze?

Czy Pracownik jest w tym momencie zatrudniony przez to powołanie na pełnomocnika i jest na stanowisku kierowniczym czy jest na stanowisku urzędniczym?

Jak ta sytuacja powinna być uregulowana?

Czy można zawrzeć aneks i zmienić umowę na stanowisko pełnomocnika w 1/10 etatu, a pozostałe inspektor, jeśli tak to jak ustalić wynagrodzenie?

Jak poprawnie powinien być zatrudniony pełnomocnik informacji niejawnej, wiedząc, że nie ma na tym stanowisku pracy na cały etat?

Jak rozwiązać ta sytuację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX