Jak polski podmiot powinien rozliczyć transakcję na gruncie VAT, jeśli faktycznie organizatorem transportu był drugi podmiot w łańcuchu (duński) i w rzeczywistości wg. INCOTERMS dostawa była na warunkach DDP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2020 r.

PYTANIE

Polska spółka zakupiła towar od spółki duńskiej, co zostało udokumentowane fakturą wystawioną przez Duńczyka ze stawką 0%. Duńczyk wykazuje na tym dokumencie numer rejestracyjny z przedrostkiem DK i określa na fakturze warunki INCOTERMS jako DAP. Oba podmioty – polska firma i duńska są aktywnymi podatnikami VAT-UE. Historię przemieszczenia towaru można opisać następującą: towar został zakupiony przez Duńską firmę od Tureckiej i w następnej kolejności Duńczyk sprzedał go spółce polskiej. Z kolei fizyczny ruch towaru miał miejsce pomiędzy Turcją, a Polską. Spółka polska otrzymała powiadomienie o długu celnym i opłaciła należne cło oraz VAT w momencie importu towarów.

Jak polski podmiot powinien rozliczyć tą transakcję na gruncie podatku VAT, jeśli faktycznie organizatorem transportu był drugi podmiot w łańcuchu (duński) i w rzeczywistości wg. INCOTERMS dostawa była na warunkach DDP (Duńczyk błędnie wskazał na fakturze DAP)?

Ponadto na moment przeprowadzenia procedury dopuszczenia do obrotu zakupionych towarów, agencja celna, która zajmowała się odprawą celną w imieniu polskiej spółki, nie posiadała kompletu dokumentów i ostatecznie zwróciła się w imieniu polskiej firmy do urzędu celnego o zwrot nadpłaconego cła i VAT-u (podmiot polski zgodnie z DDP nie powinien był opłacać cła).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX