Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Firma A z Polski (czynny podatnik VAT, posiada VAT-UE), hurtownia materiałów budowlanych, zamówiła towar od Firmy B z Turcji. Importowe zgłoszenie celne dla towarów, które są lub mają być własnością sił zbrojnych w urzędzie celnym złożyły amerykańskie siły zbrojne, ponieważ to one są ostatnim odbiorcą tych towarów. Na w/w zgłoszeniu oprócz nr faktury, dat, towaru oraz jego ilości widnieją zapisy: Nadawca: Turcja; Odbiorca: AMEC NSF MILITARY UNIT 4220; Przeznaczenie: Poland.

W związku z powyższym sprowadzony towar został zwolniony z cła. Towar wjechał do Polski 25 lipca 2017 r. i w tym też dniu został przez urząd celny dopuszczony do obrotu. Firma B wystawiła na Firmę A fakturę z datą z lipca na kwotę 16.500 euro. W lipcu i sierpniu Firma A zafakturuje sprowadzony towar na Firmę C z Polski (czynny podatnik VAT-główny wykonawca dla amerykańskich sił zbrojnych). Dodatkowo Firma A otrzymała fakturę wystawioną w lipcu 2017 r. przez Firmę D (kontrahent z Austrii) za transport towarów na kwotę 2.200 euro.

Jak powinna zachować się Firma A w kwestii dotyczącej VAT?

Z jaką stawką ma wystawić fakturę na Firmę C?

Czy od sprowadzonego towaru i importu usługi ma policzyć VAT naliczony i należny i wykazać go w deklaracji VAT-7 za lipiec 2017 r.?

Czy fakturę od Firmy B ma rozpoznać jako import towarów z kraju trzeciego, a fakturę za transport od Firmy D jako WNT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację