Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą przerabiającą surowce odpadowe. Kupujemy je w czterech kolorach i zużycie następuje na podstawie ceny średniej ważonej. Miedzy innymi kupowaliśmy surowiec w kolorze mix brudne i czyste w dwóch zdecydowanie rożnych cenach, ale przyjmowaliśmy na jeden magazyn i indeks, ponieważ produkowaliśmy z tego jeden wyrób zmieszany. W związku z tym, że ze względu na zmiany w popycie zmuszeni jesteśmy produkować od nowego roku wyrób czysty i wyrób brudny, zastanawiamy się nad podziałem magazynu surowca na koniec roku.

1. Czy stosując metodę rozchodu z magazynu surowca ceny średniej ważonej możemy wydzielić z magazynu mix brudny po cenie niższej od ceny średniej na koniec roku na magazynie zbiorczym?

Przykładowo mając 50 Mg brudnego i 50 Mg czystego po średniej cenie 0,75 zł/kg podzielimy na dwa nowe indeksy 50 Mg brudnego po 0,50 zł/kg i 50 Mg czystego po 1 zł/kg. Cenę rozdziału mixa brudnego ustalimy na podstawie ostatnich zakupów.

2. Czy musimy jednak utworzyć dwa nowe indeksy o tej samej średniej cenie na magazynie, które zostaną uśrednione na podstawie późniejszych zakupów na rozdzielone już magazyny?

Po rozdziale dalej będziemy stosowali cenę rozchodu na podstawie średniej ważonej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?