Jak podatnik prowadzący jdg powinien w 2021 r. zaktualizować miejsce zamieszkania, jeżeli od 2017 r. nie złożył zgłoszenia aktualizacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zmienił kilka lat temu (w 2017 r.) miejsce zamieszkania z miejscowości A, na miejscowość B (nie opuścił terytorium RP). Fakt zmiany miejsca zamieszkania jest obiektywnie bezsporny. Podatnik nie dokonał jednak zgłoszenia w zakresie aktualizacji danych identyfikacyjnych w terminie przewidzianym w art. 9 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz nie dopełnił tego obowiązku do chwili obecnej. Wobec Podatnika, organ podatkowy właściwy miejscowo dla jego poprzedniego miejsca zamieszkania (A) wszczął kontrolę podatkową w zakresie podatku VAT. Istnieje ryzyko wszczęcia kolejnych kontroli w innym zakresie rzeczowym i czasowym, np. w zakresie podatku PDOF.

W jakim trybie (w jakiej formie) w przedstawionym stanie faktycznym, podatnik powinien (jest uprawniony) teraz, czyli z dużym opóźnieniem dokonać zgłoszenia w zakresie aktualizacji danych identyfikacyjnych, w szczególności w zakresie miejsca zamieszkania, ale ze skutkiem wstecznym, t.j. tak, aby organ podatkowy odnotował, że w latach minionych podatnik mieszkał w miejscowości B ? Takie "wsteczne" zgłoszenie poprzez CEiDG nie jest możliwe.Czy przesłanie do organu podatkowego teraz, (starego) druku aktualizacyjnego NIP-1 będzie prawnie skuteczne? Jeśli nie, jak inaczej dokonać takiego zgłoszenia? Czy w przypadku takiego "wstecznego" zgłoszenia, ewentualna, kolejna kontrola podatkowa wszczęta po dacie zawiadomienia organu o zmianie miejsca zamieszkania, a dotycząca 2017r. powinna być już prowadzona przez organ właściwy miejscowo dla aktualnego miejsca zamieszkania podatnika ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX