Jak opodatkować przychód ze sprzedaży rozbitego samochodu, który był wprowadzony do ewidencji środków trwałych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2015 r.

PYTANIE

W październiku 2014 r. otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą i wprowadziłam do ewidencji środków trwałych samochód, którego jestem współwłaścicielem w 90%. Amortyzacje naliczam od listopada 2014 r. Jestem czynnym podatnikiem VAT, nie odliczałam (ani nie miałam prawa do odliczenia VAT) przy nabyciu tego samochodu, gdyż zakupiłam go wraz ze współwłaścicielem w 2010 r. jako osoby prywatne. W kwietniu 2015 r. uległam wypadkowi i ubezpieczyciel orzekł szkodą całkowitą z OC sprawcy. Odszkodowanie składa się z wartości odszkodowania w kwocie brutto, a także wartości pojazdu (wraku) również w kwocie brutto. Odszkodowanie w kwocie brutto ubezpieczyciel mi wypłacił. Nie pozostanie mi nic innego, jak sprzedać wrak chętnemu mechanikowi.

Jak najkorzystniej rozliczyć tą transakcję, aby nie płacić podatku dochodowego?

Czy przy wycofaniu pojazdu z ewidencji środków trwałych, a następnie jego sprzedaży powstanie przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym?

Czy w takiej sytuacji mogę "wrzucić" w koszty niezamortyzowaną część samochodu zlikwidowanego (wycofanego) z powodu szkody całkowitej (art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i w jakiej części?

Czy istnieje jakieś lepsze rozwiązanie w tej sytuacji?

Nadmienię, iż samochód posiadał dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne (autocasco).

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access