Jak opodatkować dochody z wynajmu domku na terenie Chorwacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna zamierza nabyć domek mobilny tzw. holenderski. Miejsce położenia domku to Chorwacja. Domek nie jest trwale przytwierdzony do podłoża. Specyfikacje domków: powierzchnia domku: 37,8 m², powierzchnia tarasu: 27 m². Osoba fizyczna dokonując zakupu domku teren pod domkiem będzie dzierżawić (umowa na 15 lat) od firmy chorwackiej. Firma chorwacka oferuję tzw. usługę najmu tj. przyjmowanie gości, sprzątanie, utrzymanie techniczne domku oraz części przyległych. Najem domku będzie sezonowy około 4 miesięcy w roku. Domek będzie wynajmowany krótkoterminowo (czyli tzw. "wynajem na doby"). Ogłoszenia oferujące wynajem będą dodawane na portale np. booking przez osobę fizyczną (właściciela domku).

Czy jeżeli osoba fizyczna posiada rezydencję podatkową w Polsce, to możliwe jest opodatkowanie dochodu z najmu w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8.5% do 100.000 zł, a powyżej 12,5%?

Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz zapisami w Umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatnik w każdym miesiącu (na bieżąco) powinien uwzględniać w podstawie opodatkowania ryczałtem, przychody z Chorwacji?

Czy przychody z wynajmu domku będą opodatkowane wyłącznie w Chorwacji?

Czy przedstawione działanie wynajmu domku może być traktowane przez urząd skarbowy jako działalność gospodarcza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX