Jak określić, że nastąpiły przesłanki zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska i konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma A przyjęła zlecenie na transport materiałów od firmy B do firmy C. Transportujący z uwagi na fakt, że nie mógł znaleźć lokalizacji firmy C, skierował swoje ciężarówki z towarem na plac siedziby. Okazało się, że firma C nie istnieje, a przewożone materiały to odpady. Sprawa jest rozpatrywana przez prokuraturę i jest w trakcie wyjaśniania. W chwili obecnej odpady są zlokalizowane na nieruchomości należącej do osoby fizycznej - właściciela firmy A. Zgodnie z domniemaniem posiadaczem odpadów jest transportujący – firma A, jednak nie przyznaje się ona do winy jako posiadacz odpadów - twierdzi, że została oszukana. W toku prowadzonego postępowania prowadzonego przez prokuraturę i wykonanej na jej zlecenie opinii biegłego sądowego okazało się, że odpady znajdujące się na terenie firmy A to odpady niebezpieczne. Zgodnie z opinią cyt. "taki sposób składowania może zagrozić zdrowiu człowieka a także spowodować obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi. (…) w połączeniu z sąsiedztwem terminala paliw powoduje bardzo realne i bardzo wysokie ryzyko powstania katastrofy i niebezpieczeństwa pożaru, eksplozji (…)".

Co powinien zrobić organ – prezydent miasta?

Czy poczekać na rozstrzygnięcie w kwestii, kto jest posiadaczem odpadów i wszcząć postępowanie zgodnie z art. 26 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o.?

Czy może zgodnie z art. 26a u.o. organ ma obowiązek wydać decyzję, o której mowa w art. 26a ust. 3 u.o.?

Jak określić, że nastąpiły przesłanki zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska i konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów?

Czy wszystkie ograny, o których mowa w art. 26a ust. 5 u.o., muszą wypowiedzieć się jednakowo, czy ostateczne rozstrzygnięcie kwestii, czy podjąć postępowanie i wydać decyzję, o której mowa w art. 26a u.o., należy do właściwego organu - prezydenta miasta?

Co później z kwestią ewentualnego zwrotu kosztów usunięcia odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX