Jak określić moment zakwalifikowania wpłat do PPK do kosztów uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ewidencja księgowa składek PPK pracownika i pracodawcy od wynagrodzenia płatnego z przesunięciem do 10 następnego miesiąca, a moment powstania kosztu uzyskania przychodu w spółce.

Coraz bogatszy stan prawny obecnie pozwala podatnikowi na zaliczenie w koszty uzyskania przychodu składek PPK w miesiącu, którego dotyczą, a nie jak do tej pory kiedy to koszt stanowiły w miesiącu odprowadzenia składek PPK (do tej pory składki PPK były księgowane na NKUP 405-2/646 RMB po to, aby za miesiąc zgodnie z terminem zapłaty przeksięgować w koszty).

Spółka PPK wprowadzić musiała w XI 2019 r. Wtedy to ustawiła schemat księgowań według ówczesnego stanu prawnego, teraz pojawiają się interpretacje, że jeśli spółka dokonuje wpłat składek PPK w terminie, to może je bezpośrednio zaliczać do kosztów tego samego miesiąca, którego dotyczy wynagrodzenie, pod warunkiem terminowych wpłat.

Czy tak faktycznie jest?

Przykład: Jeśli za styczeń naliczę składki PPK z wynagrodzenia wypłaconego w dniu 10.02.2021 r., to składkę PPK mam obowiązek odprowadzić do 15 następnego miesiąca (15.03.2021 r.).

Czy składki mogą stanowić koszt stycznia 2021 r. bez konieczności księgowań przez RMB?

Proszę o podanie momentu, kiedy składki PPK - składka podstawowa pracodawcy 1,5% - może stanowić koszt spółki oraz pełnej poprawnej ewidencji księgowej składek PPK pracodawcy i pracownika oraz dodatkowej składki PPK pracownika.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX