Jak określić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinien brzmieć zapis w umowie o pracę dotyczący limitu godzin ponad wymiar wynikający z umowy o pracę, po przekroczeniu którego pracownik nabędzie, oprócz normalnego wynagrodzenia, także prawo do dodatku "jak za pracę w godzinach nadliczbowych"?

1.

Czy zapis w umowie: "Strony ustalają, iż przekroczenie czasu pracy ponad 8 godzin w ciągu doby, uprawnia pracownika oprócz normalnego wynagrodzenia do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych" jest poprawny? Jeśli nie to chciałabym określić normę miesięczną - powyżej której pracownik otrzyma dodatek.

2.

Czy można w umowie zastosować zapis, że limit ponad obowiązujący wymiar wyniesie 39 godzin, jeśli pracownik zatrudniony jest na 3/4 etatu i norma np. w lutym 2007 r. wynosi 120 godzin (co da w sumie 159 godzin)?

3.

W jaki sposób rozszerzyć ten zapis na cały rok (normy w kolejnych miesiącach wynoszą 40, 41, 42), tak aby w umowie nie wymieniać kolejnych miesięcy danego roku a różnica limitu godzin pracy wynikającego z umowy a pełnym etatem wyniosła 1 godzinę?

4.

Jaki zapis dotyczący określenia limitu zastosować dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy zatrudnionych w równoważnych normach czasu pracy (w niektórych dniach do 12 godzin na dobę)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX