Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wpłaciła zaliczkę do dealera na samochód osobowy z zamiarem leasingu operacyjnego (9.10.2018). Po miesiącu nastąpiło podpisanie umowy z firmą leasingową, została wystawiona faktura, opłacona rata wstępna oraz przekazany samochód (5.11.2018). Faktura zaliczkowa została skorygowana przez dealera, ale faktyczny zwrot zaliczki nie miał miejsca ponieważ w momencie podpisania umowy miała miejsce cesja wartości na rzecz leasingodawcy, czyli część faktury za ratę wstępną została skompensowana - nie było płatności całości ze strony spółki. Mamy zamiar korzystać z samochodu w 100 % w celach prowadzonej działalności gospodarczej.

Od której daty należy liczyć moment poniesienia pierwszego wydatku (7 dni do złożenia VAT-26)?

W tym wypadku zaliczka była płacona na inny podmiot z niemal miesięcznym wyprzedzeniem. Docelowa transakcja, fakturowanie oraz przekazanie samochodu nastąpiło dopiero po miesiącu przez inny podmiot. Zakładamy że VAT-26 należy złożyć 7 dni od 5 listopada - wówczas było przekazanie przedmiotu i fakturowanie.

Czy ma znaczenie że całość faktury nie została opłacona ponieważ była cesja z zaliczki (w dacie zawarcia umowy)?

Jakie są w tym wypadu daty nabycia i poniesienia wydatku do wskazania w formularzu VAT-26?

Czy istotne jest, że pierwsza faktura od leasingodawcy nie jest w całości opłacona przez spółkę ze względu na kompensatę/cesję z dealerem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?