Jak obliczyć opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji w przypadku drogi gminnej zajmującej powierzchnię 3550 m2, na której asfaltowa jezdnia zajmuje 3000 m2, jeżeli wzdłuż drogi wykonany jest trawiasty rów odwadniający?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy obliczyć opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji w przypadku drogi gminnej zajmującej powierzchnię 3550 m2 będącej drogą publiczną, na której asfaltowa jezdnia czyli teren wyłączony z powierzchni biologicznie czynnej zajmuje więcej niż 70 % powierzchni tj. 3000 m2, jeżeli wzdłuż drogi wykonany jest trawiasty rów odwadniający i wody z drogi są do niego odprowadzane, a następnie wylotem w/w rowu do cieku wodnego?

Czy należy uznać, że trawiasty rów jest systemem kanalizacji deszczowej otwartej?

I czy w tym przypadku nie naliczamy opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji?

Czy też rów otwarty należy potraktować tylko jako urządzenie wodne umożliwiające retencję lub infiltrację tych wód i naliczyć opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji od powierzchni 550 m2 (3550 m2 - 3000 m2)?

Czy też w przypadku odjęcia powierzchni jezdni uznać, że nieruchomość nie ma powierzchni powyżej 3500 m2 i nie kwalifikuje się do naliczenia opłaty?

Czy w przypadku rowów trawiastych należy przyjąć jakąś procentową/wskaźnikową chłonność podłoża?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX