Jak należy zakwalifikować stanowisko mycia betonomieszarek i wykonane następnie zadaszenie tego stanowiska, które tak naprawdę ma znamiona budynku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 17 lutego 2021 r.
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2019 r.

PYTANIE

W 2006 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę zakładu produkcji betonu. W pozwoleniu wyszczególniono, że w zakres ww. zakładu wchodzi m.in. stanowisko mycia betonomieszarek. Na stanowisku mycia betonomieszarek zaprojektowano podziemny trzy komorowy zbiornik żelbetowy ze zjazdem oraz płytą, na której odbywa się mycie betonomieszarek. W 2008 r. inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie zakładu produkcji betonu, w tym m.in. stanowiska mycia betonomieszarek, przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. Kolejno w 2010 r. inwestor zmienił pozwolenie na budowę w zakresie wykonania zadaszenie stanowiska mycia betonomieszarek. Dach wykonano w technologii namiotowej na konstrukcji stalowej, słupy stalowe obudowane blachą trapezową, zamocowane w płycie żelbetowej. Otwory wjazdowe betonomieszarki pod ww. zadaszeniem wyposażono następnie w bramy garażowe, oddzielając tym samym mytą betonomieszarkę od zewnętrznych czynników pogodowych.

Jak pod względem przepisów ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. należy zakwalifikować ww. obiekty, tj. stanowisko mycia betonomieszarek i wykonane następnie zadaszenie tego stanowiska, które tak naprawdę ma w ocenie autora pytania znamiona budynku?

Autor pytania uważa, że stanowisko mycia betonomieszarek należy zakwalifikować jako budowlę, które może działać (i funkcjonowała tak przez lata) bez zadaszenia, które tak naprawdę jest budynkiem, ma bowiem fundamenty i dach, jest trwale związany z gruntem, a ponadto jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. W żaden sposób nie można uznać ww. stanowiska mycia za element techniczny powstałego budynku myjni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX