Jak należy zakwalifikować działanie Punktu Przedszkolnego, czy jest to działalność odpłatna, ponieważ jest pobierana niewielka opłata?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2020 r.

PYTANIE

Nasza Fundacja działa na rzecz osób z autyzmem na wielu płaszczyznach. Działamy w ramach działalności nieodpłatnej oraz w ramach działalności odpłatnej. Nie prowadzimy działalności gospodarczej. Do głównych zadań realizowanych przez Fundację należy:

- poradnictwo/ konsultacje na rzecz osób z autyzmem,

- diagnostyka autyzmu,

- wczesne wykrywanie zaburzeń,

- terapia osób z autyzmem,

- szkolenia,

- prowadzenie Punktu Przedszkolnego (od 2018 r.).

Finansujemy się z różnych źródeł:

- darowizn,

- opłat rodziców za korzystanie z usług (np. terapii, diagnostyki).

Punkt przedszkolny finansowany jest głównie przez dotację miasta. Dodatkowo każdy z rodziców ponosi niewielką opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu - aktualnie 200 zł/miesiąc. W tej cenie ma kompleksową terapię dziecka i edukację. Dotacja miejska na jedno dziecko to w skali miesiąca kwota ok 4.600 zł. Widać więc że zdecydowaną większość kosztów pobytu dziecka pokrywa miasto.

Jak należy zakwalifikować działanie Punktu Przedszkolnego?

Czy jest to działalność odpłatna, ponieważ pobieramy opłatę?

I czy wówczas cała działalność Punktu jest działalnością odpłatną czyli dotację również wkładamy do tej przegródki w raporcie zysków i strat?

Czy inaczej, dotację traktujemy jako działalność nieodpłatną (nawet jak grosz zostanie na koniec roku to musimy go zwrócić) a wpłaty rodziców jako odpłatną?

Czyli wg czego my kwalifikujemy te wydatki?

Czy wg rodzaju zadania np. prowadzenie Punktu Przedszkolnego czy wg tego co się dzieje z danym źródłem finansowania?

Dotację jak zostanie to oddajemy. Wpłaty rodziców staramy się wydać w całości na prowadzoną placówkę ale jak 5 zł zostanie to nie musimy tego zwracać tylko wydamy na początku kolejnego roku np. ma to znaczenie w rocznym rozliczeniu, w których polach umiejscowić dane środki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX