Jak należy zaksięgować przyznane odszkodowanie w niepełnej wysokości kwoty z faktur za naprawę usterek w aucie osobowym?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. leasinguje auto osobowe, które wykorzystywane jest do działalności "mieszanej" i korzysta z 50% odliczenia podatku naliczonego od usług dotyczących eksploatacji auta. Spółce zostało przyznane odszkodowanie w niepełnej wysokości kwoty z faktur za naprawę usterek, ponieważ ubezpieczyciel nie uznał stawki z jaką warsztat wystawił fakturę za naprawę. Warsztat gdzie był naprawiany samochód wszedł na drogę sądową z ubezpieczycielem i póki co sprawa jest w toku. Faktury zostały wystawione na spółkę, ale zapłacone bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Spółka zapłaciła 50% VAT wynikającej z faktury wystawionej przez warsztat. Ustaliliśmy z doradcą, że podatkowo odszkodowanie będzie przychodem w całości kwoty wypłaconej, ew. dopłata spowoduje korektę przychodów, ale już na bieżąco. Naprawa samochodu może być kosztem, ale w 75%, skoro samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych. Kosztem jest kwota netto plus 50% nieodliczonego VAT.

W jaki sposób powinniśmy zaksięgować operację?

Czy prawidłowe będzie wykazywanie zobowiązania w stosunku do warsztatu na różnicę kwoty wypłaconego odszkodowania i wysokości faktury?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX