Jak należy zaewidencjonować koszty i przychody związane ze stratami komunikacyjnym oraz odszkodowaniami z tytułu ubezpieczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W listopadzie 2018 roku na jednym z naszych aut wystąpiła szkoda komunikacyjna. Za naprawę samochodu otrzymaliśmy w grudniu 2018 r. od firmy zewnętrznej fakturę, z tytułu której opłaciliśmy wartość VAT (grudzień 2018), natomiast wartość netto wypłacana jest tej firmie bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Zgodnie z decyzją (z grudnia 2018) dotyczącą szkody przyznana wartość odszkodowania jest niższa niż wartość netto wystawionej faktury. W grudniu 2018 na konto firmy, która dokonała naprawy uszkodzonego samochodu wpłynęła przyznana wartość odszkodowania. W grudniu 2018 r. ujęliśmy w księgach: wartość netto faktury w pozostałych kosztach operacyjnych (koszt uzyskania przychodu); wartość przyznanego zgodnie z decyzją odszkodowania w pozostałych przychodach operacyjnych (przychód podatkowy). Od wystawcy faktury otrzymaliśmy informację, że będzie się domagać od ubezpieczyciela zwrotu pozostałej części wystawionej faktury na drodze sądowej. Na dzień dzisiejszy (7 luty 2019) nie mamy informacji, czy pozostała część zostanie uznana i wypłacona.

Jak należy zaewidencjonować różnicę wynikającą z wartości netto faktury oraz wartości przyznanego odszkodowania w 2018 r. oraz 2019 r.? Czy kwota ta nie stanowi przychodu podatkowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX