Jak należy wykazać w bilansie otwarcia należności przeterminowane, w stosunku do których zapadł korzystny dla wierzyciela wyrok?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gos Waldemar
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy wykazać w bilansie otwarcia na dzień 1 stycznia 2012 r. należności przeterminowane (9000 zł), w stosunku do których w 2010 r. zapadł korzystny dla wierzyciela wyrok (należność główna, łącznie 16.000 zł)?

Do dnia 1 stycznia 2012 r. spłacono 8000 zł, dłużnik w dalszym ciągu spłaca systematycznie miesięcznie zadłużenie po około 400 zł. Na księgi rachunkowe zmuszeni byliśmy przejść z uwagi na obrót. W 2013 r. ponownie wrócimy na podatkową książkę przychodów i rozchodów.

Czy w bilansie otwarcia należało naliczyć odsetki od pozostałej do zapłaty kwoty na dzień 1 stycznia 2012 r.?

Dotychczasowe wpłaty były zaliczane na spłatę należności głównych, wynikających z faktur, których termin zapłaty był najwcześniejszy. Prawdopodobnie nie będziemy dochodzić należnych odsetek.

Jak wykazać pozostałą do zapłaty kwotę na koniec roku 2012?

Czy, o ile nie jesteśmy zobowiązani do badania sprawozdania finansowego, musimy tworzyć odpis aktualizujący rozrachunki, czy też możemy od niego odstąpić?

Jak należy w bilansie otwarcia wykazać zobowiązania, które uległy przedawnieniu i nie były kierowane na drogę sądową?

Dłużnik w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą i nabywa od nas towary za gotówkę, ale za poprzednie dostawy nie płaci.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX