Jak należy ustalić właściwość miejscową gminy, jeśli osoba ma ustalonego opiekuna, który zamieszkuje w innej gminie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Bartlomiej
Odpowiedzi udzielono: 7 października 2014 r.

PYTANIE

Osoba została skierowana i umieszczona w domu pomocy społecznej na terenie innego powiatu niż powiat, w którym znajduje się ośrodek pomocy społecznej, została już w trakcie pobytu w DPS ubezwłasnowolniona całkowicie, a opiekunem prawnym został ustanowiony członek rodziny którego miejsce zamieszkania znajduje się na terenie jeszcze innego powiatu w Polsce. Miało to miejsce kilka miesięcy po rozpoczęciu pobytu tej osoby w DPS. OPS który kierował osobę do DPS wydał decyzję o odpłatności (częściową odpłatność ponosi również gmina). Zgodnie z art. 27 k.c. miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

Czy w związku z tym zgodnie z treścią art. 27 k.c. należy uchylić decyzję o odpłatności za pobyt w DPS i przekazać sprawę do OPS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania opiekuna, aby ustalono odpłatność za DPS i ewentualnie dopłaty do DPS przez członków rodziny?

Wątpliwość pojawia się w kontekście art. 101 ust. 6 u.p.s. oraz art. 61 ust. 1 u.p.s., w których jest mowa o gminie, z której osoba została skierowana do DPS. Jednakże w tej konkretnej sytuacji już po rozpoczęciu pobytu w DPS sytuacja prawna tej osoby uległa istotnej zmianie - została ubezwłasnowolniona całkowicie i ustanowiono opiekuna, którego miejsce zamieszkania nie znajduje się na terenie gminy która skierowała do DPS.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX