Jak należy ustalić termin 4 lat uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu zastosowania stawek w podatku od nieruchomości dla terenów objętych rewitalizacją?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.) - dalej u.p.o.l. - mówi, że podatek od nieruchomości obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z 9.10.2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2021 r. poz. 485 ze zm.), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Czy okres 4 lat należy liczyć od dnia ustanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia przyjęte wcześniej obszary rewitalizacji?

Rozumiem, że termin 4 lat nie biegnie do momentu kiedy to obowiązujący MPZP w dniu uchwalenia obszarów rewitalizacji, nie zostanie zmieniony pod względem uwzględnienia w nim obszarów rewitalizacji. Istniejący MPZP w dniu uchwalenia obszarów rewitalizacji określał przeznaczenie terenów uwzględnionych w uchwale o wyznaczeniu obszarów rewitalizacji, przeznaczenie tych terenów pod zabudowę. Zasadniczą kwestią jest czy do rozpoczęcia liczenia terminu 4 lat jest konieczne uchwalenie nowego MPZP.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX