Jak należy ustalić skład rodziny w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego w sytuacji, gdy małżonkowie nie gospodarują wspólnie i od dłuższego czasu żyją w rozłączeniu, a sprawa rozwodowa jest w toku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 lipca 2017 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2016 r.

PYTANIE

W październiku 2016 r. ojciec złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, zasiłku rodzinnego i zasiłku pielęgnacyjnego na córkę. W skład rodziny wpisał siebie, żonę, córkę i syna. Małżeństwo nie ma rozwodu, mieszka osobno na terenie dwóch gmin. Ojciec mieszka z córką, a matka z synem. Do wniosków dołączył postanowienie Sądu z dnia 20 września 2016 r., które w przedmiocie zabezpieczenia postanawia, że na czas trwania procesu o rozwód miejsce pobytu córki ustala w miejscu zamieszkania matki i zobowiązał ojca do wydania dziecka matce. Od ww. postanowienia ojciec złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Organ zawiesił postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego 500+ do czasu ogłoszenia Wyroku przez Sąd Apelacyjny. Pracownik socjalny w przeprowadzonym rodzinnym wywiadzie środowiskowym ustalił, że ojciec nadal mieszka z córką, ponieważ kurator sądowy nie był w stanie odebrać i przekazać dziecka matce.

Czy można przyznać świadczenie wychowawcze 500+, zasiłek rodzinny i zasiłek pielęgnacyjny ojcu na podstawie wywiadu środowiskowego?

Jaki powinien być skład rodziny wnioskodawcy?

Jak należy poprowadzić dalsze postępowanie administracyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX