Jak należy traktować sprzedaż zestawu składającego się z dwóch kosmetyków - jako oddzielne produkty czy jeden? - OpenLEX

Jak należy traktować sprzedaż zestawu składającego się z dwóch kosmetyków - jako oddzielne produkty czy jeden?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nasza firma planuje sprzedaż zestawu składającego się z dwóch kosmetyków - jeden w postaci kremu, a drugi w aerozolu. Obydwa wyroby opodatkowane są VAT w wysokości 23%. Cena zestawu będzie sumą cen produktów składających się na ten zestaw. Do zestawu dołączony będzie prezent dla konsumenta.

Czy na fakturze sprzedaży można ująć kosmetyki w jednej pozycji, jako zestaw czy koniecznym jest fakturowanie każdego z kosmetyków oddzielnie?

Jak poprawnie fakturować sprzedaż zestawu - kupujemy tzw. zestawy produktów za określoną cenę np. 100,02 zł. W skład takiego zestawu wchodzi np. 12 produktów z czego według obowiązującego cennika 10 z nich powinno kosztować po 10 zł każdy, zaś 2 są za darmo bądź po 1 groszu. Część z naszych klientów oczekuje, że zestaw zostanie zafakturowany jako 10 produktów po 10 zł i 2 produkty po 0,01 zł, inni zaś chcą kupić to w cenie średniej, czyli 12 produktów po 8,335 zł.

Który ze sposobów fakturowania jest poprawny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?