Jak należy sklasyfikować instalację do unieszkodliwiania lub odzysku padłych lub ubitych zwierząt lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pod kątem rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2014 r.

PYTANIE

Starosta w 2009 r. wydał pozwolenie zintegrowane dla instalacji do odzysku odpadowej tkanki zwierzęcej o zdolności przetwarzania powyżej 10 ton na dobę (instalacja produkuje paszę dla zwierząt). Wówczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości określało ten rodzaj instalacji jako instalacja do unieszkodliwiania lub odzysku padłych lub ubitych zwierząt lub odpadowej tkanki zwierzęcej, o zdolności przetwarzania ponad 10 ton na dobę. Starosta był organem właściwym do wydania ww. pozwolenia, gdyż zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 73 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko instalacja była przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W dniu 5 września bieżącego roku weszło nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Starosta sklasyfikował instalację zgodnie z ust. 6 pkt 7 załącznika do r.i.p.z.ś., jako instalację do unieszkodliwiania lub odzysku padłych lub ubitych zwierząt lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego o zdolności produkcyjnej ponad 10 ton na dobę (zakład faktycznie do produkcji pasz wykorzystuje nie odpadową tkankę zwierzęcą, lecz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego).

W związku z tym, jak należy instalację sklasyfikować w odniesieniu do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś.?

Najbliżej wydaje się to być przedsięwzięcie określone w § 3 ust. 1 pkt 80 r.p.z.o.ś. - instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów, przy czym zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – dalej u.o., przepisów tej ustawy nie stosuje się do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX