Jak należy rozumieć zapis MPZP „zachowanie istniejących zadrzewień, zakrzewień, rowów” w odniesieniu do złożonego wniosku o wycinkę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Burmistrz wystąpiła do Starosty do usunięcie 5 szt. drzew gat. topola późna o obwodach pni 160 cm-200 cm mierzonych na wysokości 130 cm i dwóch kęp krzewów z gat. berberys pospolity o pow. 35 m2 i 40 m2 z działki stanowiącej mienie komunalne gminy. Przedmiotowe zadrzewienie jest w dobrej kondycji fitosanitarnej. Powodem usunięcia jest duże zagęszczenie zadrzewień, jego przebudowa oraz zagospodarowanie na nowo terenu. Na przedmiotowej działce pozostanie pozostałe zadrzewienie, tj. 15 szt. drzew z gat. topola późna i 3 szt. kęp krzewów o pow. 60 m2. Przedmiotowa działa objęta jest MPZP. Przeznaczenie nieruchomości w MPZP to tereny zieleni urządzonej oznaczone jako 1ZP. W zakresie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu ustalono m.in. zachowanie istniejących zadrzewień, zakrzewień, rowów.

Czy usunięcie ww. zadrzewienia można zwolnić z opłat na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 9 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.?

Jak należy rozumieć zapis MPZP "zachowanie istniejących zadrzewień, zakrzewień, rowów" w odniesieniu do złożonego wniosku o wycinkę?

Czy usunięcie przedmiotowego zadrzewienia i zakrzewienia nie narusza postanowień MPZP w w/w zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX