Jak należy rozumieć w ramach dostaw ciągłych towarów, w tym przypadku handlowych (leków) w ramach współpracy z jednym kontrahentem za transakcje handlową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 1 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o uściślenie tematu co do zasad rozliczeń gotówkowych od stycznia 2017 r. Nie budzi wątpliwości kwota limitu, sposób postępowania po jego przekroczeniu i sankcje I tak, jeżeli wartości transakcji przekracza kwotę 15.000 zł (brutto), to rozliczenie powinno nastąpić za pośrednictwem banku, a jeśli fv będą zapłacone gotówką z naruszeniem tych przepisów, to nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Chcę jednak zwrócić uwagę na zwrot "wartości transakcji". Definicję pojęcia transakcji znajdziemy w ustawie z 8.03.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, gdzie zgodnie z art. 4 transakcja handlowa oznacza umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością. Zatem jeśli transakcją handlową - jest kompleksowa umowa o odpłatną dostawę towaru, to limit ten dotyczy całości, łącznie zakontraktowanych obrotów w ramach tej umowy handlowej. A jeśli transakcją handlową - jest w ramach umowy kompleksowej dane zamówienie jednorazowe i faktura spełniające wymogi 15.000 zł, to limit ten wydaje się mniej dotkliwy jednak wszystko wskazuje na to, że to nie jest prawidłowe działanie gdyż na każde zamówienie i w ten sposób fv nie jest sporządzona oddzielna umowa na realizacje zamówienia i dostawę tego konkretnego towaru, wynikającej z danej jednostkowej fv.

Jak wiec należy rozumieć w ramach dostaw ciągłych towarów, w tym przypadku handlowych (leków) w ramach współpracy z jednym kontrahentem za transakcje handlową?

Czy można jednak uznać ze jest to jedno zamówienie = jedna fv = 15.000 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX