Jak należy rozumieć przepis art. 29 ust. 2 u.d.p. „W przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dmoch Konrad
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do opracowania projektowego jest droga w istniejącym pasie drogowym. Będzie to przebudowa. W ramach niej przewiduje się między innymi następujące roboty: - poszerzenia nawierzchni jezdni z 5,5 m do 6,0 m wraz z jej przebudową aby spełnić wymagania warunków technicznych, - odwodnienie drogi rowami istniejącymi i nowymi, - budowa zatok autobusowych, - budowa chodników w obszarach zabudowanych, - wzmocnienie nawierzchni poboczy, - przebudowa istniejących zjazdów na posesje z przepustami i bez. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane przy przebudowie wymagane jest jedynie zgłoszenie. W przedmiotowym przypadku będzie przebudowa drogi czyli do zarządcy należy tylko przebudowa istniejących zjazdów, a co z "budową zjazdów dotychczas istniejących" Sformułowanie jest niezrozumiałe - jak można budować istniejący zjazd.

Czy w związku z przebudową drogi możliwe jest także oprócz ww. robót zaprojektowanie nowych zjazdów do nieruchomości (tam gdzie nie ma rowów rolnicy i tak zjeżdżają na pola)?

Czy nadal na takie roboty będzie wymagane zgłoszenie, czy już pozwolenie na budowę?

Jak należy rozumieć przepis art. 29 ust. 2 ustawy o drogach publicznych "W przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX